See valimo on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "valaa",
"3": "imo",
"t1": "to cast"
},
"expansion": "valaa (“to cast”) + -imo",
"name": "suffix"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "Elias Lönnrot",
"in": "1847",
"nat": "Finnish",
"occ": "physician and philologist"
},
"expansion": "Coined by Finnish physician and philologist Elias Lönnrot in 1847",
"name": "coin"
}
],
"etymology_text": "valaa (“to cast”) + -imo. Coined by Finnish physician and philologist Elias Lönnrot in 1847.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "2/palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "valimo",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimo",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "valimoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "valimotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "2/palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "valimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "valimoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "valimottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "valimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "valimoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "valimottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "valimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "valimoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "valimottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "valimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "valimoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "valimottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "valimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "valimoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "valimoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "valimoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "valimottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "noun"
},
"expansion": "valimo",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "valimo",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-palvelu"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish palvelu-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -imo",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "metallivalimo"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "pronssivalimo"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "rautavalimo"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "sementtivalimo"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "taidevalimo"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teräsvalimo"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "valimotekniikka"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "valimoteollisuus"
}
],
"glosses": [
"foundry"
],
"id": "en-valimo-fi-noun-37MWcBhX",
"links": [
[
"foundry",
"foundry"
]
],
"related": [
{
"word": "ahjo"
},
{
"word": "takomo"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈʋɑlimo/"
},
{
"ipa": "[ˈʋɑ̝limo̞]"
},
{
"rhymes": "-ɑlimo"
}
],
"word": "valimo"
}
{
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "metallivalimo"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "pronssivalimo"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "rautavalimo"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "sementtivalimo"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "taidevalimo"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teräsvalimo"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "valimotekniikka"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "valimoteollisuus"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "valaa",
"3": "imo",
"t1": "to cast"
},
"expansion": "valaa (“to cast”) + -imo",
"name": "suffix"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "Elias Lönnrot",
"in": "1847",
"nat": "Finnish",
"occ": "physician and philologist"
},
"expansion": "Coined by Finnish physician and philologist Elias Lönnrot in 1847",
"name": "coin"
}
],
"etymology_text": "valaa (“to cast”) + -imo. Coined by Finnish physician and philologist Elias Lönnrot in 1847.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "2/palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "valimo",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimo",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "valimoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "valimotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "2/palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "valimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "valimoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "valimottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "valimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "valimoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "valimottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "valimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "valimoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "valimottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "valimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "valimoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "valimottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "valimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "valimoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "valimoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "valimoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "valimottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "valimoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "valimoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "noun"
},
"expansion": "valimo",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "valimo",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-palvelu"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"related": [
{
"word": "ahjo"
},
{
"word": "takomo"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish coinages",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish palvelu-type nominals",
"Finnish terms coined by Elias Lönnrot",
"Finnish terms suffixed with -imo",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑlimo",
"Rhymes:Finnish/ɑlimo/3 syllables"
],
"glosses": [
"foundry"
],
"links": [
[
"foundry",
"foundry"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈʋɑlimo/"
},
{
"ipa": "[ˈʋɑ̝limo̞]"
},
{
"rhymes": "-ɑlimo"
}
],
"word": "valimo"
}
Download raw JSONL data for valimo meaning in All languages combined (21.7kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.